Начало В детайли Служители на НОИ в Перник протестираха за по-високи заплати и по-добро оценяване на труда им
10042
България

Служители на НОИ в Перник протестираха за по-високи заплати и по-добро оценяване на труда им

Работещите в териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) в Перник излязоха на протест, организиран от регионалната структура на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“.Служители държаха лозунги с призиви за достойно възнаграждение, сред които: „Заслужаваме справедливи заплати!“, „Ще протестираме толкова дълго, колкото трябва!“, „Пенсиите не се отпускат сами!“.

Автор: БТА / Редактор: | 21 Ноември 2025, 14:17 ч.
Служители на НОИ в Перник протестираха за по-високи заплати и по-добро оценяване на труда им
Служители на НОИ в Перник протестираха за по-високи заплати и по-добро оценяване на труда им
Снимка © БТА

Работещите в териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) в Перник излязоха на протест, организиран от регионалната структура на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“. Служители държаха лозунги с призиви за достойно възнаграждение, сред които: „Заслужаваме справедливи заплати!“, „Ще протестираме толкова дълго, колкото трябва!“, „Пенсиите не се отпускат сами!“.

Временно се ограничава движението в една лента по автомагистрала „Хемус

Общинският съвет в Кубрат ще обсъди и гласува нова структура на общинското пр

В периода 1-31 май т.г. има ръст на задържаните граждани и на образуваните до

Административният съд в Смолян отмени решение на председателя на Държавната а

Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на

Председателят на синдикалната организация в ТП на НОИ в областния град Мария Славчева, която е служител в институцията от 2007 г., заяви, че настояването им е за 20% увеличение на заплатите.

„Миналата година повишението беше до пет процента, а в проектобюджета за 2026 г. отново се залага максимум петпроцентен ръст. И през 2022 – 2023 г. бяхме ощетени. След стачката тогава възнагражденията бяха нормализирани, но оттогава ситуацията не се променя“, посочи тя.

По думите протестът засега е еднодневен, но служителите са готови за ефективни стачни действия и спиране на работа.

Славчева коментира, че в момента експертите в ТП на НОИ в Перник получават между 1600 и 1800 лева.

„Администрацията, състояща се от 65 щатни служители, е изключително натоварена. Отпускат се пенсии, обезщетения за безработица, болнични, майчинство. Постоянните законодателни промени допълнително усложняват работата, а обществото често не оценява това и обвиненията са насочени към нас“, заяви тя.

Днес България е свидетел на два скандала, които на пръв поглед изглеждат разл

Жена на 48 години е с опасност за живота след пътнотранспортно произшествие в

С допълнителни техника и оборудване ще разполагат пожарникарите в област Хаск

Служителката допълни, че ниските заплати водят до отлив на кадри, а новоназначени служители се колебаят дали да останат. „Главният мотив е възнаграждението. Оставаме след работно време, работим през почивките, често събота и неделя“, коментира тя.

Главният експерт в ТП на НОИ – Перник, Елизабета Велкова, която работи в институцията от 2004 г., подчерта значението на приемствеността.

„Имах честта да се уча от стойностни професионалисти. Мечтая институцията да бъде привлекателно място за младите, а не те да идват, да се отчайват и да си тръгват“, каза тя. Велкова припомни, че от 2012 г. служителите са лишени от добавката „клас прослужено време“ – единствения механизъм за по-високо заплащане на опитните кадри.

Протестиращите подчертаха, че обществото не проявява съпричастност към трудностите им и че положеният от тях извънреден труд не се заплаща.

Председателят на Синдикалния регионален съюз на „Подкрепа“ в Перник Любомир Жотев заяви, че организираните в момента протести в страната са на най-натоварените служители.

„Всички хрумвания на правителството и парламента се стоварват върху тях. Например добавките от 120 лева към пенсиите – някой трябва да ги преизчисли. Това означава работа през събота и неделя, за да получат пенсионерите парите навреме“, посочи той.

Жотев подчерта, че петпроцентното увеличение за работещите в НОИ, заложено в бюджета, реално не компенсира инфлацията. „Осигуровките се вдигат, покупателната способност пада. На 1 януари 2026 г. тези служители ще бъдат по-бедни, въпреки че работят“, обобщи той.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи работата си в мандат 2021–2026 г. с последно заседание днес, 22 юни 2026 г., съобщиха от комисията. През изминалите пет години ...
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа, съобщиха от пресцентъра на съда. Инцидентът е станал на 26 ...
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан, каза на брифинг ст. комисар Цветан Пировски, директор на Областната дирекция на МВР – Варна. В момента текат п ...
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България, каза пред журналисти директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов. П ...
Нова инвестиция в Бизнес зона „Перистър“ ще разкрие около 50 работни места в Разград
Нова инвестиция в Бизнес зона „Перистър“ ще разкрие около 50 работни места в Разград. Началото на проекта беше поставено с първа копка на един от последните доскоро сво ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Областният управител на Кърджали Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал направиха оглед на дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа. Тов ...
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
Гражданите ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутатите от „Прогресивна България“ и Областната администрация в Разград. Тя е насрочена за 20 юли (поне ...
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Не съм бягал от България и не се чувствам виновен за нищо, каза пред журналисти във Варна Олег Невзоров - собственик на украинската корпорация КУБ, свързана с комплекса в местностт ...
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Домът за стари хора в село Кутово отвори врати след приключване на строително-монтажните дейности по проект „Реформиране на Дом за стари хора в с. Кутово“. На официално ...
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
Пожар е възникнал в движещ се тир с дървени трупи по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Смолян. Преминаването през пътния участък е само в ...
Тикер в 18:23 ч.
Областният управител на Кърджали Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал ...
Начало В детайли
10042
България

Служители на НОИ в Перник протестираха за по-високи заплати и по-добро оценяване на труда им

Работещите в териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) в Перник излязоха на протест, организиран от регионалната структура на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“.Служители държаха лозунги с призиви за достойно възнаграждение, сред които: „Заслужаваме справедливи заплати!“, „Ще протестираме толкова дълго, колкото трябва!“, „Пенсиите не се отпускат сами!“.

| 21 Ноември 2025, 14:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Служители на НОИ в Перник протестираха за по-високи заплати и по-добро оценяване на труда им
Служители на НОИ в Перник протестираха за по-високи заплати и по-добро оценяване на труда им
Снимка © БТА

Работещите в териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) в Перник излязоха на протест, организиран от регионалната структура на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“. Служители държаха лозунги с призиви за достойно възнаграждение, сред които: „Заслужаваме справедливи заплати!“, „Ще протестираме толкова дълго, колкото трябва!“, „Пенсиите не се отпускат сами!“.

Председателят на синдикалната организация в ТП на НОИ в областния град Мария Славчева, която е служител в институцията от 2007 г., заяви, че настояването им е за 20% увеличение на заплатите.

„Миналата година повишението беше до пет процента, а в проектобюджета за 2026 г. отново се залага максимум петпроцентен ръст. И през 2022 – 2023 г. бяхме ощетени. След стачката тогава възнагражденията бяха нормализирани, но оттогава ситуацията не се променя“, посочи тя.

По думите протестът засега е еднодневен, но служителите са готови за ефективни стачни действия и спиране на работа.

Славчева коментира, че в момента експертите в ТП на НОИ в Перник получават между 1600 и 1800 лева.

„Администрацията, състояща се от 65 щатни служители, е изключително натоварена. Отпускат се пенсии, обезщетения за безработица, болнични, майчинство. Постоянните законодателни промени допълнително усложняват работата, а обществото често не оценява това и обвиненията са насочени към нас“, заяви тя.

Служителката допълни, че ниските заплати водят до отлив на кадри, а новоназначени служители се колебаят дали да останат. „Главният мотив е възнаграждението. Оставаме след работно време, работим през почивките, често събота и неделя“, коментира тя.

Главният експерт в ТП на НОИ – Перник, Елизабета Велкова, която работи в институцията от 2004 г., подчерта значението на приемствеността.

„Имах честта да се уча от стойностни професионалисти. Мечтая институцията да бъде привлекателно място за младите, а не те да идват, да се отчайват и да си тръгват“, каза тя. Велкова припомни, че от 2012 г. служителите са лишени от добавката „клас прослужено време“ – единствения механизъм за по-високо заплащане на опитните кадри.

Протестиращите подчертаха, че обществото не проявява съпричастност към трудностите им и че положеният от тях извънреден труд не се заплаща.

Председателят на Синдикалния регионален съюз на „Подкрепа“ в Перник Любомир Жотев заяви, че организираните в момента протести в страната са на най-натоварените служители.

„Всички хрумвания на правителството и парламента се стоварват върху тях. Например добавките от 120 лева към пенсиите – някой трябва да ги преизчисли. Това означава работа през събота и неделя, за да получат пенсионерите парите навреме“, посочи той.

Жотев подчерта, че петпроцентното увеличение за работещите в НОИ, заложено в бюджета, реално не компенсира инфлацията. „Осигуровките се вдигат, покупателната способност пада. На 1 януари 2026 г. тези служители ще бъдат по-бедни, въпреки че работят“, обобщи той.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
Нова инвестиция в Бизнес зона „Перистър“ ще разкрие около 50 работни места в Разград
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Контекст
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
В детайли
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Контекст
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Сфера
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
Контекст
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
В детайли
Възможностите за европейско финансиране бяха представени на съвместна среща в Антоново
Сфера
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
Местен фокус
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
В детайли
Общинският съвет в Радомир отложи разглеждането на докладна и обсъди ключови общински въпроси
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.